23 Temmuz 2015 Perşembe

Mad Max: Fury Road

Öncelikle, bu film sinemada izlenir. Verdiğiniz paranın hakkını veriyor. Görüntülerin çoğu gündüz ve aydınlık ortamlarda geçtiği için 3D olmasına rağmen karanlık ve puslu sahneler çok çok az, 3D olmasının da dezavantajı yok, alabildiğine aksiyon.

Duygusal/romantik sahneler topu topu 2-3 dakika bile yok, salt aksiyon için gitmiş insanları bile tatmin edebilir. Hele hele genellikle Holywood filmlerinde olan çocuk-ebeveyn ilişkisi ve diyalogları bunda yok (dolaylı var aslında ama göze batmıyor) o açıdan harika. Mantık hataları göze batmayacak kadar az, zorla bulmak isterseniz ancak bulursunuz.

Sinemadan çıkınca mutlu muydum, evet.

Ancak, beni kesti mi, tatmin etti mi hayır. Daha önceki mesajlarda bahsedilen post-apokaliptik dünyanın ruhu yansıtılmamış. Filmin iç dünyasına ait konu çok zayıf. Aksiyon sahneleri sıkmıyor, birbirini tekrarlamıyor ama insanı yerinde durdurmayacak kadar da sürükleyici değil. 

Seslendirmenin montajında sorunlar var, sanki filmin orjinal dili farklıymış da İngilizce dublaj yapılmış gibi kimi yerde çok eğreti duruyor. Marvel adaptasyonlarından daha iyi ancak Mad Max isminin hakkı verilmemiş. 

Oyunculuk için ise Tom Hardy beğenilmemiş, Charlize Theron çok beğenilmiş ama genel olarak bakıldığında şahane performans gerektirecek pek bir alt metin de bulunmadığı için her iki değerlendirme de hatalı. Müzikler ise biraz daha insanı gaza getirecek, betimlenen o dünyaya yakışacak melodiler olabilirmiş.

Ayrıca Ankara CEPA Salon 2'de sanki netlik sorunu vardı, 1080p trailer ler daha netti sanki.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder